اگر در هنگامی که شما به همراه کودکتان در حال رفتن به آتلیه هستید و کودکتان بی قرار است هیچ گاه به او قول ندهید که اگر ژست های مورد علاقه والدینشان را بگیرد به او جایزه یا هدیه ای را برایش انجام می دهد زیرا کودکان نمی توانند ژست هایی که دست خودشان نیست را در بیاورند و باعث مصنوعی بنظر رسیدن ژست ها می شود

 

زمان کودکی هر فرد، مهم ترین دوران زندگی هر فرد است که امروزه والدین با رفتن به آتلیه تخصصی کودک، عکس هایی از کودکانشان ثبت می کنند  تا وقتی که کودکشان بزرگتر که شد دیدن این عکس ها یادآور کودکی او باشد و هم اینکه برای فرزندشان جالب باشد .

سن کودکان نیز طبقه بندی خاصی دارند که به آنها اشاره خواهیم کرد

 1. عکاسی از نوزاد
 2. عکاسی از کودکان نوپا
 3. عکاسی از خردسالان
 4. عکاسی از کودکان در سنین دبستان

انتخاب مکان عکاسی به عهده شماست، برای انتخاب مکان عکاسی شما می توانید به انتخاب خودتان یا در آتلیه یا در منزل و یا در یک فضای باز اقدام کنید.

سوالاتی که یک عکاس هنگام عکاسی از کودک باید از خود بپرسد

 • در این عکساسی فقط خود کودک سوژه است یا این که پدر و مادر او هم همراه او هستند؟
 • فصلی که در آن عکاسی می کنیم چه فصلی است؟
 • چه ساعتی از روز را برای عکاسی انتخاب می کنیم؟
 • کودک در چه بازه سنی قرار دارد(نوزاد –کودک نوپا –خردسال –دبستانی )؟
 • در چه محیطی عکاسی می کنیم و چه وسایلی نسبت با محیط باید همراه داشته باشیم؟
 • اگه در فضای خانه از کودک عکاسی می کنیم از فلاشر استفاده کنیم یا نه؟
 • کودکی که از آن عکس می گیریم چه توانایی هایی دارد؟
 • کودک چند ساله است؟
 • چه ژست هایی را باید به کودک بگوییم که انجام دهد(بسته به محیط)؟

توجه به این گونه سوالات برای عکاسان سبب می شود که در کار خود اشتباه نکنند

نکاتی مختصر و مفید درباره عکاسی کودک و ایده های آن

1-پوزیشن های مختلف

عکاس بعد از آنکه جثه کودک را تحت نظر گرفت باید پوزیشن ها و ژست های مختلفی را امتحان کند و عکاس باید به این نکته توجه کند که به کودک زیاد از حد، امر و نهی نکند. چون در این موقع است که کودک خسته می شود و احساس بی حوصلگی می کند بنابراین  کار سخت می شود.

2-رابطه صمیمی با کودک

ایجاد رابطه خوب و گرم با کودک، موجب بروز احساس خوب و درونی در کودک می شود بنابراین راحت تر به حرف های عکاس گوش می کند و ژست های مد نظر را پیاده می کند.

3-هم سطح شدن

عکاسان سعی داشته باشند در بیشتر مواقع از موقعیت هم سطح از کودک عکس بگیرند.

4- عکاسی به صورت مکرر

گاهی اوقات کودک در حالت بی حوصلگی به سر می برد، بنابراین پیدا کردن سوژه مناسب از کودک سخت بنظر می رسد، در این لحظات شما مجبور به عکاسی مکرر می شود تا بالاخره سوژه مد نظر را پیدا کند.

5-پس زمینه عکاسی ساده

پس زمینه هرقدر که زیبا و رنگی و دلنشین باشد، بر زیبایی عکس خواهد افزود. بنابراین استفاده از پس زمینه زیبا، موجب زیبایی عکس می شود اما  هر پس زمینه ای مناسب نیست. در عکاسی از کودکان بیشتر باید از پس زمینه های ساده استفاده کنیم تا زیبایی پس زمینه، ما را وادار به توجه نکردن به کودک نکند و از او غافل نشویم.

6-عکس سیاه و سفید

عکس های سیاه و سفید هیچگاه تکراری و یا کهنه نمی شوند و از یاد ها نمی روند، عکس های سیاه و سفید در اکثر مواقع باعث خواهند شد تا چهره کودکان معصوم نمایش داده شوند. اگر شما هم از این مدل عکس ها می پسندید، می توانید با عکاس مشورت کنید و خواسته خود از عکس را با او در میان بگذارید.

7-لباس کودک

اگر کودک شما علاقه فراوانی به لباس های قهرمانان کارتونی دارد و شخصیت های کارتونی را دوست دارد و اگر می خواهید عکس هایش کمی فانتزی تر بنظر برسد، می توانید با آتلیه عکاسی، آن را در میان بگذارید تا بنا به پیشنهاد شما، آتلیه نیز افکت های جذابی را برای شما پیشنهاد دهد سپس می توانید برای عکس برداری اقدام کنید.

8-اسباب بازی کودک

اگر کودک شما هم مثل خیلی از کودکان دیگر علاقه زیادی به اسباب بازی دارد، پس شما می توانید در هنگام عکاسی از کودک خود آن اسباب بازی دلخواه را به کودک خود در حین عکاسی بدهید چون پس از آن، هم کودک شما آرامش بیشتری دارد و هم اینکه با انجام افکت می توانید به اسباب بازی کودکتان طرح های زیبایی دهید که عکس جالب به نظر می رسد.

کارهایی که حین عکاسی نباید با کودک انجام بدهیم

1-اجبار

هیچ وقت در حین عکاسی از کودک او را به انجام کاری اجبار نکنید، چون در این چنین مواقعی کودک دچار بی حوصلگی و خستگی می شود

2-تنظیمات نورپردازی

هیچ گاه کودک خود را به پشت نور قرار ندهید! چون که در اینگونه مواقع موجب ایجاد سایه می شود و همچنین باعث می شود صورت کودک تاریک و بد حالت شود.

3-قول های الکی

اگر در هنگامی که شما به همراه کودکتان در حال رفتن به آتلیه هستید و کودکتان بی قرار است، هیچ گاه به او قول ندهید که اگر ژست های مورد علاقه والدینشان را بگیرد، به او جایزه یا هدیه ای دهید، زیرا کودکان نمی توانند ژست هایی که دست خودشان نیست را به نمایش بگذارند که در این صورت باعث مصنوعی بنظر رسیدن ژست ها نیز می شود.

 

ABOUT SARA
,Sara is one of the most famous studio in Tehran
equipped with the best cameras
and beautiful designs. we honor to record unforgettable momento
.of you're life
All images and content on this site belong to Sara studio
A company registered in Tehran, IRA

SARA PHOTO STUDIO . All rights reseved 2017
Copying in any way is prohibited Design By Adib IT Group